Obec

Vyšní Lhoty jsou podhorská obec, která leží na úpatí Moravskoslezských Beskyd pod vrcholkem Prašivá (843 m.n.m.). Rozkládá se na pravém břehu řeky Morávky, jihovýchodním směrem od města Frýdek-Místek. Na řece Morávce byl v obci v roce 1960 vybudován jez, který slouží k odvodu větší části toku řeky do přivaděče pro přehradní nádrž Žermanice. Je rovněž významným prvkem protipovodňové ochrany. Přivaděč je technickou zajímavostí nejen Vyšních Lhot, ale i všech obcí, kterými dále prochází. Pod jezem je na řece vyhlášena NPP Skalická Morávka. Snahou ochránců přírody je zachovat přirozený divočící tok řeky Morávky ve štěrkových náplavech s vzácně se vyskytující florou i faunou.Část obce se nachází v CHKO Beskydy.

Obec je rozptýlena na stráních okolních kopců a ke katastru obce také náleží osady Kamenité, Kršle a Oblesky.

Z obce vede značená turistická trasa, kterou mohou využít pěší turisté, cyklisté a v zimě lyžaři na běžkách. Cesta vede na vrchol Prašivá, kde můžeme posedět ve stejnojmenné turistické chatě. Chata byla postavena v roce 1921. V současné době za plného provozu probíhá její rozsáhlá rekonstrukce. Nedaleko chaty stojí dřevěný kostel svatého Antonína Paduánského, který dal v roce 1640 postavit hrabě Jiří z Oppersdorfu. U chaty se také spojuje všech šest tras turistické stezky Naučná stezka Prašivá, která propojuje 10 okolních obcí a na které najdete na 22 naučných tabulí a dvě výhledová panoramata. Přes Vyšní Lhoty prochází také několik cyklistických tras.

V obci je mateřská škola, knihovna, kulturní sál a přírodní amfiteátr Kamenité sloužící k pořádání kulturních a společenských akcí.

Na kulturních, sportovních a jiných společenských aktivitách se podílejí i místní spolky Sbor dobrovolných hasičů, Český zahrádkářský svaz, Klub seniorů a nově založený spolek pro rodiče a děti Vyšní Lhoty dětem.


Rozloha: 1148 ha

Počet obyvatel: 865