Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Sdružení > Sdružení Region Beskydy

Sdružení Region BeskydySdružení Region Beskydy

Dne 9. června 2000 ve Frýdku-Místku byla mezi Sdružením "Region Beskydy" se sídlem ve Frýdku-Místku, Sdružením "Region Beskidy" se sídlem ve Bielsko-Bialej a Sdružením "Region Beskydy" se sdílem v Žilině, vzájemně uzavřena Smlouva o česko-polsko-slovenském společenství pod názvem EUROREGION "Beskydy".

Hlavním cílem vytvoření EUROREGIONU "Beskydy" jsou společné aktivity za účelem rovnoměrného a vyváženého rozvoje regionu a sbližování jeho obyvatel a institucí v přihraničních oblastech a to zejména v oblastech výměny zkušeností a informací týkajících se regionu, trhu práce, územního plánování a stavebnictví, řešení společenských problémů v oblastech dopravy, dopravních sítí, spojů a telekomunikací, problémů ekologie a životního prostředí, hospodářství obchodu, průmyslu a spoustu jiných aktivit, včetně rozvoje turistiky a cestovního ruchu.

O vstup do Euroregionu projevuje zájem stále více a více obcí, které spojuje jedno společné pohoří Beskydy a jeho působnost se bude rozšiřovat směrem na Vsetínsko a Rožnovsko.

Už dnes je součástí Euroregionu "Beskydy" na české straně 7 sdružení:

  1.  Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice - tvoří město Brušperk a 7 obcí (Hukvaldy, Fryčovice,     Kozlovice,Krmelín, Palkovice, Stará Ves n./O., Staříč). Celkový počet obyvatel všech obcí a města - 19 295.
  2. Sdružení obcí povodí Morávky - tvoří 10 obcí (Dobrá, Dobratice, Krásná, Morávka, Nižní Lhoty, Nošovice, Pražmo, Raškovice, Vojkovice, Vyšní Lhoty). Celkový počet obyvatel všech obcí 10 207.
  3. Slezská brána - tvoří 2 města (Šenov, Vratimov) a 8 obcí (Bruzovice, Horní Bludovice, Kaňovice, Řepiště, Sedliště, Václavovice, Paskov). Celkový počet obyvatel všech obcí a měst - 22 347.
  4. Zájmové sdružení Frýdlantsko-Beskydy - tvoří město Frýdlant n./O. a 12 obcí (Baška, Bílá, Čeladná, Janovice, Kunčice p./O., Lhotka, Malenovice, Metylovice, Ostravice, Pržno, Pstruží, Staré Hamry). Celkový počet obyvavtel všech obcí a města - 25 577
  5. Sdružení obcí povodí Stonávky - tvoří 8 obcí (Hnojník, Smilovice, Dolní Tošanovice, Řeka, Vělopolí, Horní Tošanovice, Střítěž, Třanovice). Celkový počet obyvatel všech obcí - 5 433.
  6.  Mikroregion Žermanické a Těrlické přehrady - tvoří 7 obcí (Dolní Domaslavice, Horní Domaslavice, Lučina, Soběšovice, Těrlicko, Žermanice, Albrechtice). Celkový počet obyvatel všech obcí - 11 844.
  7. Sdružení občí povodí Olešná - tvoří město Frýdek-Místek a 4 obce (Paskov, Staříč, Žabeň, Sviadnov). Celkový počet vech obcí a města - 64 690.

Polská strana EUROREGION "Beskidy" se skládá z okresů Bielský okres (Bielski Powiat Ziemski, Žywiec, Sucha, Beskidzka, nalézají se zde 4 města v 20 obcí. Město Bielsko-Biala (hlavní sídlo), města Szczyrk, Žywiec, Jordanów s obcemi (Bestwina, Buczkowice, Kozy, Wilkowice, Czernichów, Gilowice, Jelešiia, Kety, Lipowa, Lekawica, Lodygowice, Rajcza, Šlemieň, Šwinna, Ujsoly, Wegierska, Górka, Jordanów, Stryszawa, Zawcja) o celkové rozloze 1216 km2 s počtem obyvatel 343 575.

Na slovenské straně spadá do EUROREGIONU "Beskydy" 7 měst (Turzovka, Žilina, Bytča, Námestovo, Čadca, Kysucké nové Město, Rajecké Teplice) a 42 obcí o celkové rozloze 2023 km2.

Další informace